rysunek satyryczny * rysunek humorystyczny * rysunki satyryczne * rysownicy


Świat rysunku satyrycznego
Szczepan Sadurski - rysownik, satyryk, karykaturzysta. Informacje

Szczepan Sadurski

Rysował od urodzenia, a w prasie zadebiutował już jako uczeń podstawówki, w wieku 14 lat (Świat Młodych). Potem było kilka publikacji w prasie, a wkrótce rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w rodzinnym Lublinie, gdzie zdobył wykształcenie plastyczne. Jako pracę maturalną wykonał kopię obrazu flamandzkiego malarza Peter'a Claesz'a.

W swoje 18. urodziny (rok 1983) zadebiutował w piśmie satyrycznym Szpilki, potem były publikacje w kolejnych tytułach prasowych. Został nagrodzony Srebrną Szpilką'85, a rok później Złotą Szpilką'86 w prestiżowym konkursie na najlepszy rysunek roku. W tym czasie (lata 80.) był najczęściej publikowanym rysownikiem Szpilek, drukował też mnóstwo rysunków w innych polskich tytułach prasowych, także w polonijnym tygodniku w Chicago. Chętnie sięgał do tematów politycznych, wiec zdarzało się, że cenzura nie przepuszczała jego rysunków do druku. O popularności Sadurskiego w tym czasie świadczy fakt, że miesięcznie prasa publikowała ponad 100 jego rysunków, miał stałe autorskie rubryki w kilku tytułach, udzielał wywiadów, wydano też jego pierwszą książkę z rysunkami.
W ogólnopolskiej Gazecie Młodych dostał 1/4 etatu, choć rysunki wysyłał pocztą, a do redakcji przyjeżdżał raz w miesiącu. Dzięki tej redakcji, został zaproszony do Moskwy, gdzie zaprezentował swoje rysunki na swej pierwszej zagranicznej wystawie.

Ponieważ chciał nie tylko rysować i nie chciał zostać zaszufladkowany jedynie jako rysownik, w roku 1990 zrealizował młodzieńcze marzenie: założył własne wydawnictwo humorystyczne, drukujące dowcipy oraz rysunki - swoje i innych rysowników. Dało mu to stabilizację życiową, wkrótce zamieszkał w Warszawie. Przestał oferować redakcjom swoje rysunki; od tej pory to redakcje szukały z nim kontaktu. I tak jest do dziś.

Nie ma czasu na udział w konkursach, lecz często zapraszany jest do jurorowania w konkursach rysunku satyrycznego - ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2006 r. oceniał konkursowe prace w Sztokholmie (konkurs Big and Small), w 2009 w Istambule (Turcja) był  jednym z jurorów słynnego konkursu Nastettin Hodja Cartoon Contest. w 2007 roku został zaproszony jako specjalny gość do udziału w festiwalu rysunku prasowego w Tourcoing (Francja).

Po opublikowaniu 5 tysięcy rysunków przestał odnotowywać sobie publikacje prasowe. Zresztą  prasa często nie dysponuje wystarczająco wysokimi honorariami. Dlatego Sadurski coraz częściej przyjmuje propozycje rysowania na potrzeby szeroko pojętej reklamy (jego rysunki trafiały min. na billboardy). Jego umiejętność tłumaczenia skomplikowanych tematów (ekonomia, zagadnienia społeczne, itp) poprzez rysunek humorystyczny dostrzega coraz więcej instytucji (m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa) oraz firm (m.in. Krajowy Rejestr Długów, Hewlett Packard, Wrigleys Poland, Unilever Polska, ERA), agencje reklamowe.

W 2008 -2009 r. 2 razy w tygodniu tworzył rysunkowe komentarze satyryczne dla portalu Onet, jego rysunki prezentowały też m.in. portale: Wirtualna Polska, Interia, Bankier.

Jest zapraszany do różnych stacji telewizyjnych, głównie jako autor rysunków i karykatur (m.in. cykliczne programy: Konsument w TVP 2, Konsument w dobie konkurencji  w TVP2,  Dookoła siebie w TVP2, Na mur beton w DOMO, Suma Tygodnia w TVR), ale też jako satyryk-komentator wydarzeń. W TV4 był jednym z gości  setnego wydania talk show Ja tylko pytam, w TVN Style wystąpił w talk show Miasto kobiet. Szczepan Sadurski jest też zapraszany do akcji charytatywnych, zdarza mu się wspierać akcje społeczne.

Kilka lat temu talent Sadurskiego dostrzegły też firmy organizujące eventy, konferencje i targi. Uczestniczy w nich, tworząc karykatury na żywo, prowadząc rysunkowe quizy, itp. W 2005 r. rysował podczas kongresu linii lotniczych Air France; w 2008 r. rysował na targach w Londynie, podobnych zleceń zrealizował w Polsce bardzo dużo. Rysuje także karykatury ze zdjęć; wręczano je m.in. dziennikarzom tygodnika Polityka podczas gali jego 50-lecia, biznesmenom, aktorom, sportowcom...
 
Szczepan Sadurski jest jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, w latach 1993-99 zasiadał w Zarządzie Głównym.

Jako satyryk zajmuje się też wieloma innymi rzeczami, ale na stronie rysunki.pl zostańmy przy rysowaniu...

Mieszka w Warszawie.
Strona główna


Nasze oferty, m.in.:

Organizacja tematycznej wystawy rysunku satyrycznego

Rysunki humorystyczne, ilustracje, inne - dla agencji reklamowych, redakcji, firm

Karykatury rysowane ze zdjęć - dla osób prywatnych i firm

Rysowanie karykatur na imprezach - wyjazdy

 (c) Rysunki.pl